top of page

לא מצליחה להיכנס להריון שני


בשפה רפואית זה נקרא אי פוריות משנית או בעיית פוריות שניונית לא מוסברת

פונות אליי נשים רבות, שהצליחו להיכנס להריון טבעי ובקלות ויש להם כבר ילד אחד או שניים, ואז לא מצליחות להרות שוב, או שנקלטות ומפילות, לפעמים כמה פעמים ברצף.

השאלה הראשונה שאני שואלת היא תמיד: איך היה ההריון, איך היתה הלידה. - לידה קשה יכולה ליצור בעית פוריות משנית

לידה קשה וטראומתית, גם אם היתה החלמה מלאה ממנה, ואין הדבקויות ברחם יכולה ליצור בגוף מסקנה שהריון הוא לא דבר רצוי, או אפילו מסוכן לאישה. צריך להבין שהגוף יודע מי אנחנו ונאמן לנו, הוא יודע מהם הפחדים שלנו, מה עברנו, ומה אנחנו רוצות. הוא שומר עלינו שלא נמות, שלא נסבול. מנסה בכל אופן. אם נצרבה בגוף המסקנה שלידה היא סוג של סיוט וסכנת מוות, - הוא יעשה הכל כדי לחסוך מאיתנו את החויה. אני שומעת הרבה סיפורים על לידות שלכאורה היו טובות, ובעצם היתה שם טראומה. לפעמים לא היתה הקשבה מצד המיילדת, לפעמים היו התערבויות, הקצב לא היה נכון, האישה רצתה אפידורל ולא הספיקו לתת לה, חתכו אותה בלי הרדמה או בלי רשות או לא חתכו בזמן ונוצר קרע, תפרו בצורה לא טובה, בן הזוג לא תמיד תמך או ידע מה לעשות, לפעמים יש אמא או חמות שהפריעו, רצתה להניק ולא הצליחה והרגישה רע עם עצמה, כל זכרון שקשור ללידה ויוצר פחד וכיווץ בגוף יכול להיות חסם להריון נוסף. כדאי במצב כזה לעשות טיפול שנקרא עיבוד לידה, בו משחררים את הכאב הרגשי מחווית הלידה, כדי לא לפחד ממנה ולקבל את המציאות כפי שקרתה ואת עצמנו כפי שהיינו בלי שיפוט.

אי פוריות שניונית בעקבות הריון קשה אומרים שהריון הוא לא מחלה, אז אומרים. יש נשים שהריון נחווה כמחלה קשה אצלן.

הריון קשה שעבר עם הקאות וכאבים ושמירת הריון הוא חוויה קשה לגוף ולנשמה, לפעמים יש גם פגיעה בקריירה ובזוגיות בגלל הריון קשה.

אם החויה של הריון היתה של השבתה כללית, בגלל שמירת הריון, או חרדות קשות או אם היתה פגיעה בזוגיות - הגוף ירצה להמנע משחזור החויה. בדיוק כמו שאישה שהיתה בקשר זוגי שנגמר בצורה קשה - יהיה לה קשה להפתח מיד לזוגיות חדשה, כי המסקנה מהקשר היתה שהוא הוביל לשברון לב וכאב גדול. גם התקופה שאחרי הלידה היא משמעותית ויכולה להפריע להריון הבא להגיע - פגשתי נשים שהתקופה אחרי הלידה היתה כל כך קשה שהרגישו שלא ירצו שוב ילד. הן הרגישו לבד, הרגישו שאיבדו את עצמן, ככל שהחוויה של אחרי הלידה היתה קשה יותר, כך הריון נתפס כפחות חיובי, והגוף פשוט נאמן לנו ומשתף פעולה עם הפחד. יש נשים שממש נכנסות לדיכאון אחרי לידה ואז יש פחד לעבור שוב דיכאון כזה. אם יש שיפוט עצמי או מהסביבה על איך האישה תפקדה כאמא אחרי הלידה - גם זה יכול להוות חסם להריון נוסף.

אי פוריות משנית בעקבות משבר בזוגיות אם היה משבר בזוגיות, אם היתה אכזבה עמוקה מבן הזוג או מהמשפחה שלו, אם היתה אכזבה מהתפקוד שלו או של שניכם - זה יכול להוות חסם להריון נוסף. במצב כזה כדאי לעבוד על הזוגיות ולחזק אותה ואת הבחירה בבן או בת הזוג. אגב, זה ממש טבעי לעבור משבר אחרי לידה, כל המשפחה משתנה, הזוגיות משתנה, גם אנשים מאוד מודעים עם זוגיות יציבה יכולים לחוות טלטלות אחרי לידה.

אי פוריות משנית בזוגיות חדשה - פרק ב' לפעמים יש ילד מנישואים קודמים ורוצים ילד נוסף מבן זוג חדש. אני רואה בקליניקה שיש הרבה פעמים לחץ להביא ילד לבן זוג שאין לו ילדים ופחד להפרד אם לא יהיה הריון. במצב כזה כדאי מאוד לעשות בדיקת זרע, חצי מבעיות הפוריות מקורן בגברים ולא בנשים, בנוסף, כדאי להוריד לחץ. זוגיות שניה היא תמיד מורכבת יותר מזוגיות ראשונה בעיקר כשיש ילדים. לפעמים הילד העתידי מתעכב כדי לתת זמן לזוגיות להתחזק ולהתייצב, אם זה המצב, שווה לעבוד על החיבור הזוגי ולבדוק שאין קונפליקטים שמפריעים להריון לקרות.

אי פוריות שניונית בעקבות הפלות הפלות יכולות להיות מאוד טראומטיות ומטלטלות, אם הגוף מבין שזו התוצאה האפשרית של הריון - למה שירצה שהריון יתקיים?

ואם ההפלה היתה בגלל מום בעובר, - נוסף פחד גדול, מאחר ואין לדעת מה יקרה בהריון הבא.

וככל שעובר הזמן והגיל עולה, הפחדים ממומים מתחזקים, פגשתי נשים שכשנכנסו להריון נכנסו מיד לחרדה כי חששו להפיל שוב ולא הצליחו לשמוח בהריון, הפחד שאולי משהו ממש נדפק בגוף מתחזק, וחוסר האמון בגוף וביכולת להרות רק גדל.

הגוף הוא לא האויב שלנו, אנחנו צריכים אותו ואת שיתוף הפעולה שלו כדי שהריון יצליח. וכדי שהוא ישתף פעולה, אחרי שעברנו חויות קשות, שקשורות להריון או ללידה - צריך לרפא את המשקעים הרגשיים מהעבר, ולבוא לנסיון הבא ממקום אחר, מאותו המקום בו היינו לפני כן.

לבוא עם לב פתוח ורחם פתוחה, ולחזור לתמימות שהיתה לנו, להזכר בתחושה של האמון הגדולה, בזמנים בהם היה לנו ברור שהריון קל הוא המצב הטבעי שלנו, לאמונה שסופו הטבעי של ההריון הוא לידה של תינוקות בריאים. הנה כמה סיפורים לדוגמא על מצבי אי פוריות משנית שנפתרו בקלות הריון שני בגיל 40 אחרי הפלות רצופות הפחד מלהפוך לאמא לשניים הריון טבעי בגיל 38 אחרי הפלות - הנדר שבוטל338 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page