דף הבית >> דימוי גוף >> אכילה רגשית

אכילה רגשית

אחד הגורמים להשמנה היא אכילה שלא מתוך רעב אלא מתוך רגש,- זו נקראת אכילה רגשית.

בגלל שהבטן אחראית גם לעיכול האוכל וגם לעיכול חוויות, קל לחבר בין רגש לאוכל. הרבה אנשים סובלים מכאבי בטן, שלשולים ואפילו הקאות כתגובה לרגש חזק - פחד, בהלה, לחץ, עצבנות.

הצד השני הוא האכילה הרגשית.- לאכול כדי להשתיק או להעיר רגש.

דוגמאות לרגשות שהאכילה מנסה להשתיק הם לחץ, עצבנות, אי שקט, שעמום, בדידות, ריקנות.

האכילה של אנשים שונים תושפע באופן שונה מהרגשות שלהם. יש אנשים שעצבנות דווקא תוריד להם את התיאבון, אבל בכל מקרה, הבעייה היא במצב שיש דפוס רגשי קבוע שמשפיע על התיאבון ומפריע למשקל מאוזן.

אכילה מתוך לחץ ואי שקט - המטרה שלה היא להכביד את הגוף, שלא יהיה קופצני מדי, חלק גדול מהאנרגיה עוברת לעיכול, וזה מעייף, מאט את הקצב, זה אמור להרגיע קצת את הלחץ. ומצד שני, אנשים בלחץ לא רוצים שדברים יתנהלו באיטיות, בטח לא הם, כך שהכבדות יכולה ליצור לחץ נוסף, שיוביל לאכילה נוספת, והנה לנו מעגל סגור.

כדי לצאת ממעגל כזה - צריך ללמוד איך לשמור על רוגע גם במצבי לחץ, או לחילופין - להתרחק ממוקדי דרמה ולחץ. האוכל לא באמת מרגיע.

אכילה מתוך שעמום - לא מוצאים מה לעשות, ואז ניגשים למקרר, בוחרים משהו לאכול, מכינים, מגישים, אוכלים. זו התעסקות. אבל לא ממש מעניינת.

כדי להפסיק אכילה מתוך שעמום - צריך להתחבר ללב, לרצון, לזהות מה באמת רוצים לעשות. או לחילופין, ללמוד להשתעמם בכיף, בלי להרגיש שזה לא בסדר, בלי צורך להשתיק את זה עם אוכל.

אוכל ואהבה - יש אנשים שההורים שלהם ביטאו את אהבתם דרך אוכל, פינקו אותם עם אוכל. אנשים כאלה למדו לעשות את החיבור בין אוכל לאהבה, ואז כשהם מרגישים צורך להרגיש אהובים, האוכל הוא הנחמה שלהם, ורצוי שיהיה מתוק.

אם אתם אוכלים כדי להרגיש אהובים, כדאי לחזק את הערך העצמי, ואת היכולת לאהוב את עצמכם. מומלץ למצוא עוד דרכים לפנק את עצמכם, כדי שאוכל יהיה רק עוד דרך ולא הדרך היחידה לקבל אהבה.

כדי לצאת מדפוס של אכילה רגשית צריך קודם לזהות את הרגש שמעיר את התאבון או הצורך לאכול. זה הרבה פעמים יהיה הרגש שמופיע רגע לפני שניגשים למקרר. שימו לב מהו הרגש הזה, מה אתם חושבים בזמן הזה, ואז תוכלו בהדרגה ללמוד איך להתנהל עם הרגש הזה בלי שהוא ינהל אתכם.

לפעמים מספיק לשים לב בשביל לעשות שינוי גדול.

 

 

 

  
 
תרגוף / פוריות
ברשתות החברתיות

   
..................................................
 
תרגוף / כאבים כרוניים
ברשתות החברתיות

   
 
 
 

 
רינת גל  ן   052-8200082     ן   rinat.galo@gmail.com
לייבסיטי - בניית אתרים